تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - همه مخالفان رئیس دولت یازدهم! >> چرا اصولگرایان از مشایی وحشت دارند؟

«پدیده مشایی» مسئله‌ای است که هم عباس سلیمی نمین درباره آن گفت‌و‌گو می‌کند، هم حسین شریعتمداری به آن می‌تازد، هم علی مطهری آن را انحراف می‌داند. این‌ها مخالفان اصولگرای مشایی هستند اما موافقان مشایی نیز او را پدیده می‌دانند و در راستای این پدیده نوظهور به تحلیل شرایط می‌پردازند. 

سودای ریاست جمهوری
به گزارش ایران آزاد؛ چندی است در محافل اصولگرا زمزمه‌هایی از سودای جدید مشایی مطرح می‌شود. اصولگرایان معتقد هستند هدایتگر فرهنگی دولت دهم قصد دارد در انتخابات آینده ریاست جمهوری حضور پیدا کند و در صورت پیروزی در نقش رییس جمهور ظاهر شود. روز گذشته نیز سایت حقیقت نیوز که گفته می‌شود وابسته به مشایی است این مسئله را با صراحت تائید کرد.

البته این اولین‌بار نیست که حامیان مشایی از سودای آینده رییس دفتر احمدی نژاد سخن می‌گویند. در اوایل کار دولت دهم هنگامی که محمود احمدی نژاد مشایی را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرد و به تبع آن هجمه‌های شدیدی به مشایی وارد آمد سایت شخصی مشایی از برنامه آینده وی پرده برداشت و از این مسئله خبر داد که این چهره جدید فضای سیاسی کشور قصد دارد در انتخابات آینده وارد میدان شود.

سایت حقیقت نیوز نیز در همین راستا عمل کرد، این پایگاه در یادداشتی بر این مسئله تاکید کرد که «هیچ بعید نیست که خود آقای احمدی‌نژاد هم با اعتقاد به اندیشه استراتزیک و توان مدیریتی مشایی، برای حضور او در متن سیاست، برنامه‌ریزی می‌کند.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «به تعبیری، شاید احمدی‌نژاد نمی‌تواند شاهد باشد که طیف آقای هاشمی برای آینده انقلاب، نقشه بکشند اما او در چهارچوب منویات ولی فقیه، دست روی دست بگذارد و برای آینده انقلاب اسلامی و برهم زدن آرایش فرهنگی و سیاسی برنامه‌ریزی و زمینه­سازی نکند! آیا این مطلب، خیلی غیرقابل باور است که احمدی‌نژاد، نیم نگاهی هم به آینده داشته باشد؟» 

مخالفان سرسخت
اما اسفندیار رحیم مشایی در شرایط پیچیده‌ای به سر می‌برد، وی با مخالفان پرو پا قرص و بسیار رادیکالی روبه‌رواست مخالفانی که به نوعی مایل‌اند سر به تن وی نباشد و یا این که برای حذف وی "دست به دامن دعا شده‌اند" مخالفانی که در ظهور پدیده احمدی نژاد نقش بی‌بدیلی داشتند. اما امروز تمام تلاش خود را به کاربستند تا فردی تازه ظهور نکند.

مخالفان مشایی هم در زمره اصلاح‌طلبانند و به شکلی گسترده تر در میان اصولگرایان. اصلاح طلبان انتقادشان به مشایی از نقدشان به حجتیه منشا می گیرد آن‌ها تصور می‌کنند افکار مشایی در راستای انحرافات حجتیه است، اما رویکرد اصولگریان شکل دیگری دارد. عده‌ای از آن‌ها به لیبرال بودن مشایی تاکید دارند، عده‌ای دیگر او را نفوذی می خوانند، عده‌ای نیز او را به عنوان شخصیب فریبکار می شناسند کسی که رییس دولت دهم را جادو کرده است!

اصولگرایان به اشکال مختلف به مشایی می تازند، از هر فرصتی سود می جویند تا به "یار غار" احمدی نژاد حمله کنند، در مقابل او نیز بدون هیچ واهمه ای وهمان‌گونه که خود گفت"از کسی نمی‌ترسم" به بیان اعتقادات عجیب و شگفت انگیزش می‌پردازد و اعمالی را صورت می‌دهد که از نظر اکثر اصولگرایان قباحت دارد.

مشایی از یک‌سو به پیامبران خرده مدیریتی می گیرد و از سوی دیگر به کنترل حجاب از سوی نیروی انتظامی به شدت انتقاد می‌کند. از طرفی از نمایشگاه عکس هدیه تهرانی دیدن می‌نماید و از طرف دیگر به مناسبت مرگ عکاسی چون بهمن جلالی پیام تسلیت می‌نویسد، مشایی چهره فعالی در عرصه فرهنگ و نظریه پردازی دارد اما هیچ یک از اصولگرایان به نقد اعتقادات او نپرداخته است و فقط در رد او همت گماشته‌اند.

لشکر مخالفان سیاسی اصولگرای مشایی آنقدر گسترده هستند که از چهره‌هایی همچون علی مطهری تا داوود احمدی نژاد را در برمی گیرند. منتقدان وی را می توان به چند دسته تقسیم کرد، گروه‌های که در نقش‌های مختلف هر از گاهی دست به قلم می‌برند و یا از تریبون‌های خود به رد وی می‌پردازند.

الف) مخالفان دولتی؛ برخی از تحلیل گران دولت نهم و دهم معتقد هستند در دولت احمدی نژاد دوحلقه تاثیر گذار وجود دارد که اولی با محوریت اسفندیار رحیم مشایی است و دومی با محوریت مجتبی هاشمی ثمره. به نظر می‌رسد حلقه دوم از منتقدان جدی مشایی به حساب‌ می‌آید، گروه که در آن چهره‌های همچون غلامحسین الهام، صفار هرندی و داوود احمدی نژاد قرار دارند.

سخنگوی این گروه از مخالفان احمدی نژاد را می‌توان داوود احمدی نژاد برادر رییس جمهور معرفی کرد، وی چندی پیش در انتقاد از مشایی گفت: «حقیقت این است كه من از سخنان مشایی در جلسه جامعه وعاظ قانع نشدم و معتقدم كه وی نباید حرف غیر تخصصی بزند.»

وی با متهم کردن مشایی گفت: «اینكه او مثلاً بگوید حضرت نوح نتوانسته جامعه را مدیریت كند، چه دردی از دردهای جامعه را حل می‌كند؟ او فقط می‌خواهد ما را مشغول كند تا از آن هدف بزرگ كه امام برای ما ترسیم كرد و مقام معظم رهبری آن را هدایت می‌كند، غافل باشیم، وی دنبال چیز دیگری نیست.»

انتقادات این بخش از دولت بیشتر بر این مبنا قرار دارد که مشایی از "فرامین مقام رهبری" عدول می‌کند، این بخش از دولت همان منتقدان انتخاب مشایی به معاون اولی هستند منتقدانی که در این راستا تعدادی از آنها نیز از دولت کنار گذاشته شدند و تعدادی دیگر نیز خود از پست‌های مدیریتی کنار رفتند.

ب) مخالفان مجلسی؛ در بین نمایندگان مجلس نیز مشایی منتقدان سرسختی دارد منتقدانی که او را به "لیبرال بودن" متهم می‌کنند، احمد توکلی و دوستانش در این میان پیشرو هستند، نزدیکان احمد توکلی هم چون علیرضا زاکانی، الیاس نادران، پرویز سروری و علی مطهری یکی از محورهای انتقادات خود از احمدی نژاد را به مشایی اختصاص می‌دهند، آن‌ها در برخورد با مشایی تا جایی پیش رفتند که وی را "نیروی نفوذی اصلاح طلبان" در دولت معرفی کردند.

ج) فعالین سیاسی اصولگرا؛ این بخش از مخالفان مشایی نه مجلسی هستند و نه دولتی بلکه یا از اهالی رسانه‌اند همچون حسین شریعتمداری و عباس سلیمی نمین و یا از اعضای احزاب اصولگرا به حساب می آیند همچون عسکر اولادی، مریم بهروزی، رئوفیان، کنعانی مقدم و... ، این گروه هم مشایی را نقطه انحراف دولت می دانند و برخی از آنها در انتقاد از او تا جایی پیش رفتند که  حسین شریعتمداری او را "عامل آمریکا و اسرائیل" خواند. این گروه از منتقدان با ارجاع به نظرات علما درباره مشایی به احمدی نژاد انتقاد می کنند و معتقدند رییس دولت باید مشایی را کنار بگذارد، چرا که علمای قم از او ناراضی هستند. 

فرمول آینده و وحشت اصولگرایان
با وجود تمام منتقدان رییس دفتر احمدی نژاد او با قدرت به کار خود ادامه می دهد گویی که "روئین تن" است و کسی یارای مقابله با او را ندارد و هر روز نیز به وی نزدیک‌تر می‌شود شاید که این سخن "حقیقت نیوز" دور از واقعیت نباشد که احمدی نژاد بر روی مشایی حساب ویژه‌ای باز کرده است و می‌خواهد مطابق فرمولی که 5 سال قبل خودش روی کارآمد قدرت دولت را به یکی از نزدیکان خود منتقل نماید.

سایت نزدیک به مشایی به گونه‌ای مطابق فرمول "پوتین- مدودف" از برنامه آینده احمدی نژاد خبر می‌دهد، شاید که همین مسئله باعث وحشت اصولگرایان شده است و آن‌ها به همین دلیل این گونه بی پروا به مشایی می‌تازند و برای همین است که آنگونه که حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه گفت "دعا كنید خدا محبت مشایی را از دل احمدی نژاد بیرون كند" به هر کاری دست می زنند تا وی را حذف کنند.


Foot Problems
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:23 ق.ظ
You can certainly see your expertise within the article you write.
The sector hopes for even more passionate writers like you
who are not afraid to mention how they believe.
All the time go after your heart.
What is the Ilizarov method?
جمعه 13 مرداد 1396 10:54 ب.ظ
The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it
can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off
topic but I had to share it with someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر