تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - فرش قرمز گرانی برای بهار
جمعه 7 اسفند 1388

فرش قرمز گرانی برای بهار

   نوشته شده توسط: ایرانی آزاد    نوع مطلب :مقاله ،

اول زمستان 88 بازارهای ایران، شاهد اوج گیری قیمت انواع كالاهای اساسی به ویژه خواركی شدند و اكنون در فاصله‌ای اندك مانده به بهار سال 89، بانك مركزی با آمارهای خود بر آغاز گرانی دوباره كالاهای اساسی در شب عید صحه گذاشت. 

نمایشگاه‌های عرضه مستقیم كالا در این ایام نیز تاكنون نتوانسته از حجم سنگین موج‌ گرانی قیمت در آستانه شب عید بكاهد. چشم‌های نگران و خیره عابران و فروشندگان به هم در 23 روز مانده به شب عید ایرانی، حكایت جیب‌های خالی مشتریان و حسرت فروشندگان را تداعی می‌كند. 

بازارهای تهران به عنوان نماد بازار كشور تنها شاهد عبور عابران حیران و خسته از اقتصادی نفس‌گیر است و فروشندگان نیز مانند یك تماشاچی فقط نظاره‌گر آنان هستند. این واقعیتی است كه این روزها در اقتصاد ایران به چشم می‌خورد و گرانی، مصرف را به سناریویی تلخ تبدیل كرده است. برنامه‌ریزان اقتصادی نیز برای باور این موضوع شاید بهتر باشد كه قیمت‌ها را دوره كنند؛ قیمت‌هایی كه بدون تعارف خارج از ظرف در‌آمدی كارگران، كارمندان و دیگر حقوق بگیران قرار دارد. 

افزایش دو برابری قیمت شكر
در حال حاضر قیمت شكر در بازارهای تهران به ازاء كیلویی یك هزار و 100 تا یك هزار و 200 تومان به فروش می‌رسد كه پیش از این هر كیلوی آن 600 تا 700 تومان به دست مصرف‌كنندگان می‌رسید. البته در گزارش بانك مركزی آمده است كه قیمت شكر در پایان بهمن ماه سال گذشته معادل 636 تومان بوده كه در پایان بهمن ماه امسال به یكهزار و 100 تومان رسیده است. یعنی در یكسال گذشته بهای شكر نزدیك به 73 درصد رشد كرده است. 

قند نیز متاثر از شكر با افزایش قیمت مواجه شده است و به كیلویی یك هزار و 400 تومان رسیده است. بانك مركزی البته در مورد قند نیز می‌نویسد كه قیمت این كالا در پایان بهمن ماه سال گذشته معادل 874 تومان بوده كه در پایان بهمن ماه امسال به یكهزار و 228 تومان رسیده است. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد كه قیمت قند در یكسال گذشته نزدیك به 41 درصد رشد كرده است. 

افزایش قیمت گوشت قرمز و به ویژه گوشت مرغ نیز موجبات نگرانی مصرف‌كنندگان را فراهم كرده است. تلاش‌های شورای اصناف و اتحادیه تولیدكنندگان مرغ تاكنون نتوانسته از افزایش قیمت گوشت مرغ جلوگیری كند. 

هرچند كه تعیین قیمت مرغ تا سه ماه از سوی وزارت بازرگانی به مقدار دو هزار 450 تومان مورد موافقت اتحادیه تولیدكنندگان مرغ قرار گرفته است، اما به دلیل عدم سیاستگذاری مناسب از سوی دولت و نبود مكانیزم مناسب عرضه و تقاضا، بازار شاهد رشد قیمت مرغ بوده است. 

به گفته دبیر انجمن صنفی گوشت مرغ كشور، تولید مرغ بیش از نیاز كشور در سال جاری صورت گرفته است به گونه‌ای كه تولیدكنندگان نیز از انباشت گوشت مرغ در انبارهایشان نگران هستند. 

علی‌آذروش معتقد است: برنامه‌ریزان اقتصادی به ویژه در دولت فعلی زیر ساخت‌های مناسبی را برای واحدهای تولیدی ایجاد نكرده‌اند كه از جمله‌ می‌توان به نبود بازارهای مناسب داخلی و خارجی و ساماندهی بازارعرضه و تقاضا اشاره كرد. 

افزایش12درصدی قیمت گوشت مرغ و تدوام رشد قیمتی آن با توجه به مازاد تولید نشان می‌دهد كه مسوولان ذیربط دولت دهم مانند دولت نهم نتوانند ثبات را در بازار پر از نوسان مرغ برقرار كنند. 

در حال حاضر قیمت مرغ در سطح شهر تهران بین دو هزار و 800 تا سه هزار و 400 تومان در نوسان است. قیمت گوشت قرمز نیز به ازای هر كیلو از 13 هزار تومان تا 14 هزار و 500 تومان وجود دارد. بانك مركزی در مورد گوشت قرمز گزارش می‌دهد كه در پایان بهمن ماه سال گذشته گوشت گوسفندی با استخوان هر كیلو 9 هزار و 802 تومان بوده است كه در پایان بهمن ماه امسال به 14 هزار و 544 تومان افزایش یافته است. 

به عبارتی از سال گذشته تاكنون گوشت گوسفندی با استخوان نزدیك به 49 درصد رشد كرده است. از سوی دیگر گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان بنابر اعتراف بانك مركزی در پایان بهمن ماه سال گذشته به ازای هر كیلو 8 هزار و 636 تومان فروخته می‌شده است كه در پایان بهمن ماه امسال به 10 هزار و 521 تومان افزایش یافته است. 

مقایسه این دو رقم نیز گرانی 22 درصدی این نوع گوشت را تایید می‌كند. در بازار میوه نیز گرانی موج می‌زند. بانك مركزی می‌نویسد كه از پایان بهمن ماه سال گذشته تا پایان بهمن ماه امسال بهای هر كیلو سیب قرمز لبنان، سیب زرد لبنان، پرتقال درجه یك، پرتقال درجه دو، نارنگی، لیمو شیرین و انار به ترتیب 14.8 درصد20 درصد، 40.9 درصد، 48.4 درصد، 9.3 درصد، 48 درصد و 46.7 درصد رشد كرده است. 

از سوی دیگر قیمت روغن نباتی هر چند نامحسوس در حال افزایش است اما نگرانی بسیاری از تولید كنندگان را برای سال آینده به همراه آورده‌است. حبوبات نیز در این میان در امان نبوده‌ است و بر اساس گفته‌های بازاریان سیل واردات این گروه كالایی باعث نشده است كه قیمت آن كاهش بیاید. افزایش 3 درصدی قیمت انواع حبوبات در آستانه شب عید، گرانی بازار این گروه كالایی را در سال گذشته برای مصرف كنندگان تداعی می‌كند. این گرانی‌ها باعث شده است تا كارشناسان اقتصادی، ضرورت بازنگری دولت در سیاست‌های اقتصادی را گوشزد كنند. 

در حالی كه اغلب دهك‌های جامعه از فشار تورم افسار گسیخته (البته برنامه‌ریزان اقتصادی افزایش تورم را قبول ندارند) و افزایش نرخ مولفه‌هایی چون اجاره‌بهای مسكن و عدم تناسب دستمزدها بر اساس تورم موجود رنج می‌برند، رشد فزاینده قیمت‌های كالاهای اساسی آن‌هم خوراكی رنج‌نامه آنان را در آستانه شب عید تكمیل كرده است. 

درآستانه عید سال 88 مسعود میر كاظمی وزیر سابق بازرگانی تلاش كرد دستوری كردن قیمت‌ها را مبنای تنظیم بازار قرار دهد اما به نظر می‌رسد امسال غضنفری معاون اسبق وزارت بازرگانی و وزیر فعلی این وزارتخانه قصد ندارد خود را سیبل تركش انتقادهای تكراری كند و ترجیح می‌دهد كه با سیاستگذاری‌های متفاوتی قیمت‌ها را كنترل كند. 

وزیر بازرگانی دولت دهم در مقابل سیل انتقادهای انجام گرفته در خصوص افزایش قیمت اغلب مواد خوراكی اظهار داشت: تامین كالاهای مورد نیاز مردم در سال جاری در آستانه عید نوروز به روال سال‌های گذشته انجام می‌شود. 

وی حمایت از بخش‌خصوصی در تامین كالاهای مورد نیاز به اندازه كافی را یكی از مواردی ذكر كرده است كه می تواند بازار شب عید را ساماندهی كند. غضنفری شبكه توزیع را عامل افزایش تداوم قیمت هزینه‌های تمام شده ذكر می‌كند اما مسئول ساماندهی شبكه توزیع را معرفی نمی‌كند. 

در عین حال غضنفری در جایی دیگر گرانی‌های متناوب درگروه كالاهی اساسی را بیش از آن‌كه متاثر از ضعف‌های نظام توزیع بداند از عوامل تورم زا مانند افزایش نقدینگی، كاهش پول ملی، سیاست ارزی، مالیات‌های پولی و سیاست‌های بانكی می‌داند. 

به اعتقاد كارشناسان اقتصادی، وزیر جوان بازرگانی با این استدلال، عامل گرانی در بازار را به سایر وزارتخانه‌های دیگر دولتی تسری می‌دهد و بر اساس قاعده تسری، همه اركان دولت را مقصر قلمداد می‌كند. 

عملكرد 7 ماه دولت دهم در حوزه اتخاذ سیاست‌های اقتصادی همچنان روند دولت نهم را ادامه می‌دهد كه به اعتقاد اكثر كارشناسان و حتی نمایندگان مجلس هشتم عامل اصلی گرانی‌های اخیر نیز سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت اعم از سلبی و ایجابی است. البته پیش از این نیز بارها كارشناسان و اهالی خانه ملت نسبت به سیاست‌های اقتصادی هشدار داده‌اند اما هنوز این پرسش با نا امیدی مطرح می‌شود كه آیا می‌توان امیدوار بود كه برنامه‌های اقتصادی در جهتی غیر از متورم شدن گرانی‌حركت كند؟ 


millerehzqimercx.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 10:12 ق.ظ
I wanted to thank you for this excellent read!!

I certainly loved every bit of it. I've got you bookmarked to look
at new things you post…
سارا
جمعه 7 اسفند 1388 05:59 ب.ظ
http://www.joking.ir

سلام دوست عزیز
عجب وب خوبی دارید
امیدوارم همیشه شاد باشید
داشتم تو وب برای خودم میگشتم
که وب قشنگت رو دیدم کارت بیست بیسته
امدم دعوتت کنم که به سایت من هم سر بزنی
این آدرسشه http://www.joking.ir
تونستی حتما سر بزن خوشحالم میکنی
یادت نره ها منتظرتم بیا یه چرخی بزن حتما خوشت میاد
گه هم خواستی منو لینک کنی این آدرس رو:
http://www.joking.ir
با این متن:
???سایت تفریحی توپ جوکینگ ???
لینک کردی خبرم کن تا جبران کنم
منتظرت هستم تو جوکینگ
یادت نره یه سر بزن
ضرر کردی با من

http://www.joking.ir

راستی اگه دوست داشتی تو گروه یاهو من هم عضو شو

این آدرس گروه یاهو:

http://games.groups.yahoo.com/group/jokingir/join

این هم آموزش عضویت تو گروه:

http://www.joking.ir/?page_id=34

این هم گروه گوگل من:

http://groups.google.com/group/jokingir

یادت نره ها حتما عضو شو ضرر نداره

اگه خواستی این آی دی یاهو منه ادش کن

jokingir

این هم ایمیل منه اگه کار داشتی یا مطلب جالبی داشتی برام بفرست خوشحال میشم دوست عزیز

jokingir@yahoo.com

شاد باشی

بای

[بدرود]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر