تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - سیدمحمد خاتمی: آیا نتیجه بعضی رفتارها تضعیف نظام نیست؟
سه شنبه 20 بهمن 1388

سیدمحمد خاتمی: آیا نتیجه بعضی رفتارها تضعیف نظام نیست؟

   نوشته شده توسط: ایرانی آزاد    نوع مطلب :اخبار ،

رئیس دولت اصلاحات ضمن دعوت مردم برای شركت در راهپمایی 22 بهمن تاكید كرد: ما در حرکت اصلاح‌طلبی خود نه به بیگانه چشم دوخته‌ایم و نه اصولا معتقدیم که بیگانگان خیرخواه ما هستند. اختلافی اگر هست یک اختلاف داخلی است و اگر در مواردی بیگانگان هم از موقعیت سوء استفاده کنند بیجا می‌كنند و اصولا آنان را دلسوز ایران و مردم نمی‌دانیم.

به گزارش ایلنا، در سلسله دیدارهای مدیرعامل و دبیران سرویس‌های مختلف خبرگزاری ایلنا با شخصیت‌های نظام به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس این خبرگزاری،روز یكشنبه با سید محمد خاتمی دیداری صورت گرفت.

رئیس جمهور سابق كشورمان در این دیدار دیدار ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به دست اندرکاران صدیق این خبرگزاری که در آستانه هفتمین سال فعالیت خود قرار دارد، دفاع از حقوق مردم و انتقال صحیح و سریع اخبار در عین پای‌بندی به اصول و ارزش‌های انقلاب و اسلام را از خصوصیات این خبرگزاری دانست و پایمردی در این عرصه شایان تقدیر كرد.

بقیه در ادامه مطلب...

وی این دیدار صمیمانه را در آستانه دو رویداد مهم، حائز اهمیت دانست و در بیان یكی از این دو رویداد گفت:یکی از این دو رویداد بیست‌و‌دوم بهمن‌ماه است که نقطه عطفی در تاریخ یکصد و پنجاه ساله آزادی خواهی و استقلال‌طلبی و عدالت‌جویی ملت ایران است و برای هرکس که به ایران دلبسته است، با هر دین و مذهب و گرایشی که دارد دارای اهمیت ویژه‌ای دارد.

خاتمی با بیان اینكه مبنای هویت فرهنگی و تاریخی ما دینی و اسلامی است،خاطرنشان كرد: اسلام پس از ورود به ایران در عرصه‌های فرهنگی و علمی بسط و گسترش قابل توجهی‌یافته و با آغوش باز پذیرای شخصیت‌های برجسته از سایر فرق و ادیان بوده و از این حیث در میان دوستداران ایران مورد احترام بوده و هست هر چند كه در عرصه سیاسی به جهت انحرافات اساسی جهان اسلام با مشكلات بزرگی روبرو بود.

وی ادامه داد:ایرانیان علاوه بر دلبستگی و پیروی شیعیان از مكتب اهل بیت فارغ از گرایش‌های دینی و مذهبی احترام به اهل بیت علیهم السلام وجه مشترك ایرانیان است.

رئیس دولت اصلاحات تاكید كرد:انقلاب اسلامی ایران به لحاظ مردمی‌بودن یکی از حوادث بی‌نظیر در تاریخ بشر بود و سبب شد تا ملتی با دست خالی برای کسب حق تعیین سرنوشت خود و ایجاد تغییر به سوی استقرار حق و حرمت و عدالت و پیشرفت و ترقی قیام کنند و با رهبری ممتاز حضرت امام که علاوه بر جنبه‌های علمی، دینی و سیاسی مظهر آزادگی وعزت و مورد پذیرش آحاد ملت بود به پیروزی برسد.

خاتمی انقلاب اسلامی ایران را تداوم خواست تاریخی مردم برای به دست آوردن آزادی ، عدالت، پیشرفت و حق حاکمیت بر سرنوشت خود كه از موضع دین حركت می‌كرد دانست و اظهار داشت:انقلابی که به دست مردم پدید آمد،همین مردم آن را حفظ خواهند کرد و هیچ کس حق مصادره انقلاب به نام خود را ندارد، چه حکومت و چه جریان‌های مختلف سیاسی و مردم حق دارند و باید تلاش کنند تا روز‌به‌روز بیش از پیش به اهداف انقلاب دست پیدا کنند، اگرچه موانع بیرونی و درونی بر سر این راه هست.

وی با تاكید بر اینكه دست آورد بزرگ انقلاب اسلامی ایران به رسمیت شناختن حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است،اظهار داشت: دستاوردی که با چرخشی صد و هشتاد درجه‌ای در موضع حاکمیت که در تاریخ استبداد‌زده ما كه در آن حاكمان ارباب مردم بودند و فقط از مردم تکلیف می‌خواستند ایجاد شد و مردم صاحب کشور و حکوم و نظام شناخته شدند. رئیس جمهور سابق كشورمان خاطرنشان كرد: در عرصه حاکمیت هم مردم خواهان معیارهای اسلامی و دینی هستند که با حق حاکمیت بر سرنوشتشان سازگار و بلکه فراخواننده به سوی آن است. جمهوری اسلامی مورد نظر که از سوی مردم به عنوان جایگزین نظام شاهنشاهی برگزیده شد، عبارت بود از جمهوری به همان سیاقی که در دنیا شاهد آن بودیم به اضافه وجه اسلامی به همان صورت که در حکومت امیرالمؤمنین (ع)وجود داشت، اسلامی که هم پای عرفان و خدا و اخلاق به عزت و حرمت و حقوق مردم تکیه دارد.

وی تاكید كرد: ما باید تلاش کنیم موانع رفع شود و به سمت اهداف انقلاب پیش برویم. 

خاتمی با تاكید بر اینكه اصلاحات یعنی پذیرش اصول و اصلاح کژی‌ها و انحرافاتی که احیانا پدید می‌آید،گفت:در این راه مبنای حرکت ما قانون اساسی است. قانون اساسی اگرچه امری بشری است، اما اساس حرکت اصلاح‌طلبانه ما است.

وی افزود: تحریف، انحراف یا تفسیرهایی مغایر با نص قانون اساسی باشد یا در اجرای قانون اساسی مشكلی پیش بیاید باید اصلاح شود و به یاری خداوند همه مردم در راهپیمایی بیست و دوم بهمن ماه با وجه مشترک دفاع از انقلاب وحقوق مردم به عنوان صاحبان اصلی انقلاب حضور پیدا خواهند كرد.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینكه حضرت امام انتقاد و حتی تخطئه را یکی از مواهب الهی در كشور برشمردند،اظهار داشت:بر همین اساس هم وظیفه ملی و انقلابی ما است که از برخوردهای نادرست انتقاد کنیم. تذکر دادن نسبت به انحرافات حق مسلم مردم است و آنان که با این تذکرهای به حق برخورد می‌کنند خواسته یا ناخواسته انقلاب را از مسیر اصلی خود منحرف کرده و به واقع اصل انقلاب را زیر سؤال می‌برند.

وی ادامه داد:باید قضاوت كرد آنان که به انحراف از اصول اعتراض می‌کنند براندازاند یا کسانی که با برخوردها و اتهامات ناروای خود مردم و نیروها و اصول اساسی انقلاب را زیر سؤال می‌برند؟ البته بنده به سادگی نسبت براندازی به كسی نمی‌دهم ولی آیا نتیجه بعضی رفتارها تضعیف نظام و كشور نیست؟

خاتمی تاكید كرد:ما در حرکت اصلاح‌طلبی خود نه به بیگانه چشم دوخته‌ایم و نه اصولا معتقدیم که بیگانگان خیرخواه ما هستند. اختلافی اگر هست یک اختلاف داخلی است و اگر در مواردی بیگانگان هم از موقعیت سوء استفاده کنند بیجا می‌كنند و اصولا آنان را دلسوز ایران و مردم نمی‌دانیم.

وی تصریح كرد:مسلما در این شرایط بیگانگانی كه با انقلاب و ایران ناسازگارند خواستار این هستند که چهره نظام را در افکار عمومی جهانی نامطلوب جلوه دهد و طبیعی است كه برخوردهای خشن و بی‌اعتنایی به حقوق مسلم مردم به آنان در این مسیر كمك می‌كند.

رئیس جمهور سابق كشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به سالروز تولد ایلنا،گفت: خبررسانی در دنیای امروز یکی از امور اساسی است. یعنی در واقع رسانه را باید ركن چهارم جمهوریت بنامیم و از دیدگاه اسلامی هم با توجه به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر نقش رسانه‌ها با توجه به گستردگی و تأثیرگذاری که دارا هستند در دفاع از آزادی و حقوق مردم و منافع ملی بی‌بدیل است و ارزیابی از میزان موفقیت رسانه‌ها در دفاع از این حقوق نشانگر میزان پیشرفت ما در رسیدن به اهداف انقلاب است.

وی یادآور شد:اگر هدف انقلاب رسیدن مردم به آزادی بود، یکی از بزرگترین دشمنان بزرگ انقلاب جهالت است. آزادی‌خواهی اگرچه در عمق وجدان مردم جای گرفته، اما اطلاع‌رسانی در این راستا لازم است. مردم باید بدانند کدام جریان‌ها با این خواست تاریخی همراه‌اند و کدام جریان‌های داخلی یا خارجی در مقابل این حق مردم قرار دارند.

به گفته خاتمی اطلاع‌رسانی واقعی نسخه‌ای نیست که حکومت بپیچد و در اختیار رسانه‌ها قرار دهد تا براساس آن عمل کنند. اطلاع‌رسانی که صرفاً با هدف تمجید از حکومت انجام گیرد مراد و مطلوب نیست.

وی با بیان اینكه رسانه باید در اطلاع‌رسانی به "مایی" وفادار باشد که تمامی وسعت ایران را در بر می‌گیرد، نه مایی که هرکه از حلقه تنگ و بسته آن خارج شد برانداز و محارب خوانده شود،خاطرنشان كرد: اطلاع‌رسانی یک سویه و جانبدارانه آمیزه‌ای است از جهل و اغواء. رسانه‌ها صاحب حق بازخواست‌اند و هر کجا احساس می‌کنند حکومت خادم مردم نیست و انحرافی دارد باید گوشزد کنند.

رئیس دولت اصلاحات ادامه داد:دشمن دیگر ما استبدادزدگی است که در عمق وجدان ما اعم از مردم و حاكمان زنگاری از آن برجای مانده و غفلت از آن ما را به قعر پرتگاه خواهد برد.
وی با بیان استبداد یعنی اینكه یک جریان خود را محور و مدار و حق مطلق بخواند و هرکس كه با او همراه نشد به تسلیم فراخواند یا نابود كند،اظهار داشت: اما آنکه ضد استبداد است می‌گوید همه باید با هم و به كمك هم عمل كنیم برای حل مشكلات جامعه و تامین منافع بكوشیم؛ لازمه آن رسیدن به ما تحمل، احترام و همکاری من با دیگری است.

خاتمی لازمه مبارزه با استبداد و استبدادزدگی را افزایش قدرت تحمل دانست و گفت:در جوامعی چون جامعه ما اگر حكومت پیشتاز تحمل شد موفقیت جامعه بیشتر خواهد بود؛حکومت مطلوب حكومتی است كه بر پایه رضایت مردم استوار است.

وی خاطرنشان كرد:حكومت باید درصدد اقناع مردم و ایجاد رابطه‌ای باشد كه در آن حق و حرمت مردم تامین می‌شود؛ در این جهت رسانه می‌تواند نقش بزرگی را ایفاء كند و لازمه این كار آزادی و امنیت رسانه‌ای است تا بتواند فرهنگ نقد بخصوص نقد قدرت را پایدار كند.

رئیس جمهور سابق كشورمان تصریح كرد:در ایران هم مانند سایر جوامع در حال گذار اگر حکومت دارای تحمل بود جامعه در مسیر مطلوب قرار خواهد گرفت. حکومت باید مظهر تحمل باشد و انتقادها را حتی اگر گاهی تند هم باشد بپذیرد.

وی با تاكید بر اینكه باید متوجه دشمنی‌ها هم بود،اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای مورد توجه در منطقه است، خصوصاً که انقلاب مردمی ایران را كه روزی پایگاه مطمئن نفوذ بیگانه در منطقه و حریم امن قدرت‌های جهانی بود به کانون جوشش مردمی و آزادی خواهی بدل کرده است و بدخواهان مترصد ضربه زدن به آن بوده و هستند و طبعا نقاط ضعف ما به آنان كمك خواهد كرد.
خاتمی با بیان اینكه رسالت بزرگ ما الگوسازی است،اظهار داشت :الگوئی كه هم در آن حق و حرمت و آزادی و پیشرفت مردم و عدالت تامین شود و هم ارزش‌های الهی تا اخلاقی و معنوی بر آن حاكم باشد.

وی با تاكید بر اینكه در شرایط حساسی قرار گرفته‌ایم،اظهار داشت: مشکلات اقتصادی جدی کشور را تهدید می‌کند. وعده‌های بلندپروازانه نه تنها عملی نشده، بلکه ما از آنچه داشته‌ایم هم عقب‌تر رفته‌ایم. صحبت از جریان حاکم نیست، بحث بر روی آینده کل نظام است.

خاتمی با اشاره به انتخاب گزینشی از سخنان امام از سوی صدا و سیما،گفت: انتخاب گزینشی فرازهایی از صحبت‌های امام که در شرایطی خاص و در مواردی خاص بیان شده و بهره‌برداری مغرضانه از آن در شرایط فعلی سبب می‌شود چهره‌ای مخدوش از انقلاب،امام و نظام را القاء كند و این امر جفا به امام و جفا به جامعه است.

وی تصریح كرد: مگر امام در همان شرایط جنگ که تهدید جدی بیگانگان متوجه کشور بود نسبت به رفتارهایی که با برخی از شخصیت‌ها شده بود واکنش نشان ندادند و فرمان هشت ماده‌ای را صادر نكردند؟ یا حرف‌هایی که امام در جاها و شرایط مختلف در نفی تحجر زدند یا نقدهای تندی که امام نسبت به برخی از دستگاه‌ها و نهادها داشته‌اند و آنان را به رعایت حقوق مردم و احترام به ملت فراخوانده‌اند. مگر همین امام میزان را رای ملت نمی‌دانست. مگر انتقاد و حتی تخطئه بالاترین مسئولان را هدیه الهی نمی‌دانست و صدها مورد دیگر؟

رئیس جمهور تاكید كرد:پرداختن به شخصیت حضرت امام باید جامع باشد، نه گزینشی و با هدف توجیه بعضی رفتارها و سیاست‌های نادرست، به‌خصوص برای نسلی که امام و موقعیت صحبت‌های ایشان را از نزدیک درک نکرده‌اند.

وی ادامه داد:بعضاً شاهدیم که برخی رسانه‌ها و نشریات با مصونیت آهنینی که دارند به توهین و افترا و دروغ دامن می‌زنند ولی رسانه ملی چرا؟ این رفتارها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت در میان عده بسیار اندکی تأثیرگذار باشد، اما در دراز مدت با روشن شدن حقیقت کاملاً اثر عکس خواهد داشت.

خاتمی خاطرنشان كرد:آنچه باعث تاسف بیشتر است این است كه از افرادی که ما آنان را دارای انصاف و متانت می‌دانستیم حتی اگر با آنان اختلاف نظر داشته و داریم؛ تحت تأثیر جو قرار می‌گیرند و اظهاراتی می‌كنند كه هم نادرست است و هم تحریك می‌كنند.

وی در همین ارتباط افزود: وزارت كشور دولت اصلاحات را به ناحق مورد اتهام قرار می‌دهند. ادعا می‌شود كه فلانی و فلانی قصد داشتند انتخابات مجلس ششم را به تاخیر بیاندازند! در آن زمان بنده و رئیس مجلس محترم وقت به ردصلاحیت‌های گسترده اعتراض داشتیم و آن را خلاف موازین و به زیان كشور می دانستیم و خدمت رهبری هم عرض کردیم و ایشان هم دستور دادند كه نظر ما از سوی نهاد ذی‌ربط تامین شود ولی مدعیان پیروی از رهبری برخلاف آن عمل کردند.حالا هم از حق مردم دفاع می‌كنیم و طرح این ادعا از سوی شخصیت‌های باسابقه در این فضای آلوده جای تعجب و تأسف دارد.

رئیس جمهور سابق كشورمان تاكید كرد:توقع ما از همه شخصیت‌های تأثیرگذار کشور در شرایط کنونی انصاف است. ما از حق و انتخاب مردم دفاع می‌کنیم. همه ما چنانكه اعلام كرده‌ایم؛ رسیدن به سازوکارهای برگزاری انتخابات بی‌حرف و حدیث است و اطمینان مردم از تأمین حق خود.

وی با بیان اینكه باید جلوی فحاشی‌ها و تخریب‌ها گرفته شوداظهار داشت: باید زندانیانی که نوعاً علاقمند به نظام هستند هرچه زودتر آزاد شوند و در فضایی ملایم تر فشارها از روی رسانه‌های مستقل برداشته شود.اگر جرمی واقع شد مطابق نص صریح قانون با آن برخورد شود. اگر رسانه‌ای تخلف کرد هیأت نظارت که باید نماینده افکار عموی باشد به آن رسیدگی کند و آن را به دادگاه صالحه که در حضور هیأت منصفه تشکیل می‌شود ارجاع دهد تا خدای ناکرده از اعمال یک سویه قدرت به نفع گرایش حاکم پرهیز شود. به فرض که جرمی هم اتفاق افتاده باشد شرایط اثبات آن، نوع برخورد با آن مشخص است و به خصوص تناسب جرم جزا باید رعایت شود و در عین حال متهم، هر که باشد در تمام مراحل و شرایط از حقوقی برخوردار است که باید مو به مو مراعات شود.

خاتمی با بیان اینكه كشور از نظر سیاسی ،اجتماعی ،اقتصادی، علمی و بین‌المللی با مشكل روبرو است،گفت: باید بكوشیم تا همه خیرخواهان در كنار یكدیگر و در فضای آزاد و خوب از این مشكلات عبور كنیم.

وی در پایان گفت:امیدوارم همانطور که در این هفت ساله شاهد بوده‌ایم، ایلنا همچنان با اعتقاد و علاقه به اسلام و انقلاب در راه دفاع از حقوق مردم پایمردی كرده و همچنان زبان مردم باشد و ان شاء‌الله با کمک هم به سوی اهداف بزرگ ملت در چارچوب قانون اساسی و ان شاء‌الله عزت ایران و ایرانی گام برداریم.

Foot Pain
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:28 ق.ظ
Very good post. I am experiencing a few of these
issues as well..
kathleenlunnon.weebly.com
شنبه 14 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
Thanks for any other informative web site.
Where else may I get that kind of info written in such an ideal manner?
I have a venture that I am simply now operating on, and I've been at
the look out for such info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر