تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - آیا صدا وسیما حلقه اول یک سناریو بوده است؟
یکشنبه 22 آذر 1388

آیا صدا وسیما حلقه اول یک سناریو بوده است؟

   نوشته شده توسط: ایرانی آزاد    نوع مطلب :مقاله ،

قصه تامل برانگیز جسارت به تصویر حضرت امام خمینی(ره)


16 آذر بود و دانشگاه های ایران در تب و تاب بزرگداشت این روز. عده ای متهم شدند که در دانشگاه صنعتی شریف تصویر بنیانگذار جمهوری اسلامی را پاره کردند و به آتش کشیدند. 

صدا و سیما عکس پاره شده و نیم سوخته ی حضرت امام خمینی(ره)  را پخش کرد، تا واکنش ها نسبت به آن آغاز شود.

در اولین واکنش ها خبرگزاری فارس از انتشار بیانیه ای از سوی عده ای از دانشجویان ولایت مدار خبر داد؛ در بیانیه این عده از دانشجویان آمده است: «داستان شوم ایادی استكبار جهانی زخم دیگری را بر پیكر امت اسلام وارد كردند و با توهین و جسارت به تصویر مقدس امام راحل(ره) داغ آن پیر فرزانه را در دل ملت زنده كردند.»

این بیانیه روز چهارشنبه صادر شد، و این عده از دانشجویان در ادامه آن بر اعتراض به هتک حرمت بنیانگذار انقلاب اسلامی تاکید کردند و نوشتند: «ما این مصیبت بزرگ راكه داغ هجران امام خمینی(ره) را در دل ملت ایران زنده كرد تعزیت می‌گوییم و امشب در مساجد و تكایا به سوگ می‌نشینیم و فردا پس از نماز جمعه شهرها نیز با تظاهرات مردمی مسببان را محكوم می‌نماییم.»

این بیانیه به معرفی مسببان حادثه می پردازد و خواستار برخورد با آنها می شود؛ «ما خواستار برخورد قاطع قوه قضائیه با همه اشرار و آشوبگران بویژه سران فتنه خاتمی، موسوی و كروبی كه بستر چنین اقدامات شنیعی را در كشور فراهم آورده‌اند می‌باشیم.»

در همین راستا رسانه های دولتی و صدا و سیما تلاش خود را برای معرفی جریانی که این عمل زشت را  مرتکب شده بود به کار بستند.
 
سایت "شبکه ایران" در همین باره نوشت: «در حاشیه برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاههای کشور، تصاویری در برخی از رسانه‌های ماهواره‌ای نشان داده شد که در آن حامیان خیابانی موسوی اقدام به پاره پاره کردن و آتش زدن تصاویری از امام خمینی (ره) می‌کردند.»

این در حالی بود که اولین بار این تصاویر از صداو سیما کشور منعکس شد، "شبکه ایران" در ادامه گزارش اش به معرفی عاملان این حرکت پرداخت و نوشت: «کینه ورزی با بنیانگذار جمهوری اسلامی و آتش زدن تصاویر رهبر کبیر انقلاب در حالی از سوی طرفداران مهندس موسوی صورت گرفته است که وی همواره در شعارهای خود تا قبل از انتخابات ادعای تداوم راه امام خمینی (ره) را مطرح می‌کرد.»

اولین واکنش شخصیت های سیاسی به هتک حرمت امام خمینی(ره) از سوی مهدی کروبی صورت گرفت. کروبی در 17 آذر ماه طی نامه ای به عزت الله ضرغامی نسبت به انتشار این تصاویر در رسانه ملی به اعتراض کرد و نوشت: «تلاش های شخص جناب عالی در سازمان متبوع خود احترام می گذارم اما متاسفانه برخی از مجموعه های خبری این سازمان اقدام به تفرقه پراکنی و توهین مسلم و مبرز به بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران و خدمت گذاران سی ساله آن کرده و می کنند. آخرین نمونه تاسف بار آن انتشار فیلم هایی از وقایع ۱۶ آذر بود. در برنامه خبری ۲۰:۳۰ قلب واقعیت شد و برای اولین بار تصاویری از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد که حاکی از پاره شدن پوسترهای امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران که مورد احترام مردم است.»

کروبی در ادامه نامه اش به ضرغامی هشدا داد؛ «از شخص جناب عالی درایت بیشتری انتظار می رود. آیا می دانید به دست خود تبر به تنه چه درختی می زنید؟ صدا و سیما باید مظهر نماد ملی و وحدت اسلامی باشد و از ورود به تنازعات سیاسی بپرهیزد اما متاسفانه مجموعه ای در این سازمان شکل گرفته است که بر این اعتقاد است با هزینه کردن نام و اعتبار امام، سرکوب مردم را توجیه نماید. لذا انتظار می رود ریاست این سازمان با ذکاوت بیشتری مانع از تکرار این نوع برنامه ها شود.»

پس از این نامه کروبی، حمید انصاری قام مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما از "حرمت شکنی بی‌سابقه صدا و سیما نسبت به امام راحل در تصاویر پخش شده " برنامه های خبری روز 16 آذر ابراز تاسف شدید کرد.

در نامه انصاری آمده است: «بر فرض آنکه آنچه که در تصاویر تنظیم شده و نامرتبط نشان داده شده است در گوشه‌ای از تجمعات آن روز توسط فردی مجهول و مغرض انجام یافته باشد، توسعه آن به گونه‌ای که گویی جو غالب چنان بوده است دروغ بیّن و مسلّم می‌باشد.»

انصاری در ادامه نگاشت: «حرمت شکنی بی‌سابقه صدا و سیما در تنظیم تصاویر پخش شده جداً باعث تاسف، تعجب و اعتراض جدی دوستداران امام راحل است. تنها کافی است تصور کنید که این عکس در یکی از روزنامه‌ها یا نشریه‌های دیگر منتشر شده بود. آیا نمی‌توان عکس‌العمل علاقمندان به اصول انقلاب را ترسیم کرد. نکته حائز اهمیت آن است که هیچ‌ یک از شبکه‌های خارجی و رسانه‌های دیداری و نوشتاری- علی ما نقل- چنین مطلبی را انعکاس نداده‌اند و این اشتباه تنها مخصوص صدا و سیمای جمهوری اسلامی است.»


فاز جدید داستان و ادامه واکنش ها
در روز جمعه با اظهارات حجت الاسلام صدیقی خطیب جمعه تهران در نماز جمعه، دایره اعتراضات گسترده تر شد. خطیب جمعه تهران اظهار داشت: «انسان باید خون گریه کند که در جامعه ما با این همه مومن و با فضای صددرصد ولایی، علوی، امام زمانی(عج) و حسینی، و علی‌رغم این احساسات و ایمان عمیق کار به جایی رسیده است که عده‌ای به عکس امام‌(ره) جسارت می‌کنند و مقدسات را زیر سئوال می‌برند.»

میر حسین موسوی نیز در گفت و گو با روزنامه جمهوری اسلامی این حرکت را محکوم کرد و گفت: «حضرت امام خمینی احیاگر دین در قرن حاضر و بیدارگر بزرگ ملت ها برای مبارزه با مستکبران است. ایشان به گردن همه ملت ها به ویژه ملت های مسلمان و مردم ایران حق بزرگی دارند و قطعا هیچ انسان منصف و مومنی به خود اجازه نمی دهد چنین اهانتی به عکس ایشان بکند.»

وی افزود: «اطلاعات دقیقی درباره اینکه اصولا چنین کاری صورت گرفته باشد ندارم کما اینکه درباره عاملان این اقدام ساختارشکنانه نیز اطلاعات روشنی نداریم ولی بهرحال اگر چنین کاری صورت گرفته باشد این یک اقدام مشکوک است و پخش آن صحنه ضدانقلابی از سیمای جمهوری اسلامی نیز اقدام نادرستی بود.»

اما حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان به شدت به حامیان جنبش سبز اعتراض کرد و نوشت: «ماجرای زشت و مشمئزكننده این روزها از آن روزها آغاز شد و در ماههای اخیر به اوج خود رسید تا آنجا كه مدعیان اصلاحات در روز قدس به نفع اسرائیل شعار دادند، در روز 13 آبان از جنایات آمریكا تقدیر كردند و سرانجام در روز 16آذر، تصویر مبارك امام راحل(ره)، یعنی روح خدا در كالبد جهان اسلام را پاره كردند.»

شریعتمداری به نامه حمید انصاری به عزت الله ضرغامی حمله کرد و نوشت: «اعتراض موسسه تنظیم و نشر آثار امام در حالی است كه این موسسه طی چند سال گذشته و مخصوصاً در جریان فتنه اخیر در مقابل اهانت های مكرر سران فتنه و هواداران آنها به ساحت مقدس حضرت امام(ره) و اسلام و انقلاب نه فقط كمترین اعتراضی نكرده است، بلكه در تمامی این زشتی ها و پلشتی ها با فتنه گران و دشمنان داخلی و خارجی امام راحل(ره) همسو و هم نوا بوده است.»

وی در این باره افزود: «سران فتنه و موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) در نامه های خود به گونه ای مرموز و حساب شده، فقط به پخش فیلم پاره كردن تصویر مبارك حضرت امام(ره) اعتراض كرده اند و سخنی علیه این اقدام زشت و نفرت انگیز هواداران خود بر زبان و قلم نیاورده اند.»

پس از انتشار سرمقاله کیهان، صبح امروز گروهی از طلاب تهرانی در اعتراض به اهانت به ساحت حضرت امام‌ خمینی(ره)  در مدرسه عالی شهید مطهری تجمع کردند. 

خبرگزاری "فارس" در این باره نوشت: «جریان فتنه در حاشیه مراسم 16 آذر به ساحت حضرت امام (ره)‌ اهانت كرد كه این اهانت از سوی رسانه‌های بیگانه با ذوق‌زدگی مورد استقبال قرار گرفت. اقدام اهانت آمیز جریان فتنه واكنش غیرتمندانه آحاد جامعه ولایتمدار كشورمان را برانگیخته است.» 

این در حالی است که " حمید انصاری معتقد است رسانه های بیگانه کمتر از صداو سیما ایران به پخش تصاویر آن پرداخته است. 

مراسم پر سر و صدایی نیز امروز در قم ، اصفهان ، شیراز و مشهد با حضور برخی  طلاب بر گزار شد که شبکه های سیما، آن را به طور زنده پوشش خبری دادند.

حجت الاسلام احمد خاتمی در مراسم قم ، با لحن شدیدی با بهره گیری از مطلب امروز کیهان ، " سران فتنه" را مورد عتاب و خطاب قرار داد و چهره های سرشناس اصلاح طلب را متهم به رهبری جریانی دانست که به امام خمینی(ره) جسارت کرده اند. وی در همین خصوص، ضمن اظهار ارادت به سیدحسن خمینی، از وی نیز به خاطر سکوت  در برابر سیاست های موسسه تنظیم نشر آثار امام انتقاد به عمل آورد.

موضع گیری روحانیون برجسته 
آیت الله مکارم شیرازی اما صبح امروز در آغاز درس خارج خود در مسجد اعظم قم ضمن محكوم كردن هتك حرمت به ساحت مقدس بنیانگذار انقلاب اسلامی(ره) اظهار کرد: «سرچشمه این اهانت ممکن است از روی جهل، نادانی یا از سوی مغرضان و ضد انقلاب و یا عامل نفوذی صورت گرفته باشد تا میان مسلمانان اختلاف بیاندازند.»

وی افزود: «هتک حرمت به ساحت قدس امام خمینی(ره)، هتک و اهانت به تمام ارزش‌های انقلاب و اهانت به خون شهیدان انقلاب اسلامی و همچنین اهانت به تمام ملت ایران است.»

آیت الله صانعی نیز در این باره واکنش نشان داد و اظهار کرد: «برخی‌ها وقتی به بن بست می رسند حتی از امام هم نمی گذرند واز امام سرمایه‌گذاری می‌کنند، انسان‌های ظالم عکس امام را آتش می‌زنند بعد می‌گویند کار دانشجویان بوده است در حالیکه دانشجویان فدایی امام هستند و همه چیزشان را از امام دارند و اگر اعتراض می كنند به خاط سخن ایشان مبنی بر اینكه میزان رای ملت است،می‌باشد.»

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در این باره بیانیه ای صادر کرد و اهانت به بنیانگزار انقلاب را محکوم نمود در بیانیه جامعه مدرسین آمده است: «جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با محكوم كردن این اقدام ننگین موكدا از مسئولین ذی‌ربط درخواست می‌نماید با عاملان و مسببان این جرم عظیم قاطعانه برخورد نمایند و به كسانی كه غافلانه در دام فتنه دشمنان و این جنگ نرم اسیر گردیده‌‌اند، توصیه می‌نماید كه تا دیر نشده مسیر خود را از مسیر دشمنان اسلام و انقلاب جدا نموده و به دامان مردم و رهبری نظام برگردند كه اصرار بر تكرار اشتباهات گناهی نابخشودنی در پیشگاه الهی است.»

پخش مکرر تصویر پاره شده حضرت امام خمینی(ره) از سیمای نظام جمهوری اسلامی و  سیر ماجرا های پس از آن، خاطرات مربوط به کنفرانس برلین را تداعی می کند.

در خبر جسارت به امام خمینی(ره)، تمام شبکه های غربی و تلوزیون های ماهواره ای از تصاویر صدا و سیمای جمهوری اسلامی استفاده کرده اند و هیچ تصویر مستقلی در این خصوص وجود ندارد.ضمن آن که صدا و سیما، فقط عکس پاره شده و نیمه سوخته را پخش کرده و نشان نداده که چه کسانی بدان جسارت کرده اند.

به هر حال، این سناریوی رسانه ای - سیاسی جدید، به نظر می رسد که در جهت تشدید التهاب فضای سیاسی موجود و هدایت آن به سوی انقباض و خشونت طراحی شده است.

 چه بسا طراحان و مجریان این گونه سناریوها می کوشند تا جریان معترض را به سوی خشونت هدایت کنند و  سپس با " منافقین برانداز جدید " همان کنند که ملت ایران با گروهک تروریستی رجوی کرد!

آیت الله جنتی در نماز جمعه هفته ی پیش صراحتا به بزرگان جریان اعتراض و هواداران آنها هشدار داد که بالاخره، به سرنوشت منافقین، یعنی آوارگی، دچار خواهند شد تا بفهمند مخالفت با نظام، چه عواقبی دارد!

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که مجریان سناریو یا سناریو های احتمالی لزوما نمی دانند که طراحان اصلی سناریوهای خطرناک کیانند. بسیاری از قلم به دستان و سخنرانان دلسوز نظام و انقلاب، ممکن است تحت تاثیر فضاسازی های پیش بینی شده در سناریو، ناخودآگاه به واکنش های تندی که شرایط را خطرناک تر می سازد، گرفتار آیند.

ایران آزاد امیدوار است مسوولان نظام مانع میدان داری جریاناتی شوند که می کوشند با اجرای " طرح فریب"، اختلافات داخلی را روز افزون کنند و جوانان معترض تحقیر و متهم شده را به سوی رفتارهای خشونت آمیز هدایت کنند.

منافقین، آواره شدند و به ذلت و نکبت گرفتار آمدند اما فراموش نکنیم که چه خسارات عظیم و جبران ناپذیری به نظام و ملت وارد ساختند.

راه برون رفت از مشکل پیچیده ی فعلی جامعه و حفظ نظام و رهبری، قطعا "منافق سازی" نیست! 


Can stretching help you grow taller?
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:38 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my web site so i came
to “return the favor”.I'm trying to find things to enhance my
site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
http://heathertall.sosblogs.com/The-first-blog-b1/The-ABC-S-Of-Foot-Pains-b1-p9.htm
یکشنبه 4 تیر 1396 10:36 ق.ظ
Hi my friend! I wish to say that this post is amazing, great written and come with almost all important infos.
I'd like to look more posts like this.
Bernd
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 03:00 ق.ظ
Loving the info on this site, you have done great job on the posts.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 03:52 ق.ظ
Hello, just wanted to say, I enjoyed this blog post.
It was helpful. Keep on posting!
mahboobeh
جمعه 2 بهمن 1388 09:27 ق.ظ
 . آیت‌الله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند:
استقلال یعنی زیر یوغ خارجی نباشیم و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند. نه این‌که به محض ابراز نظر مخالفی، کار به زندان و حبس
چقدر ناراحت کننده است که اشخاصی‌که سی‌سال پیش فریاد می‌زدند استقلال،آزادی، جمهوری اسلامی  همان اشخاصی‌هستند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از بین بردند. انشا‌الله خداوند به اینها میفهماند که معانی این  شعارها که دوباره این روزها میشنویم چی‌هست. همین شعار‌هایی‌که انقلاب عزیز اسلامی ما را سی‌ساله پیش به دنیا آورد.
ضد اسلام حقیقی‌
پنجشنبه 26 آذر 1388 10:50 ق.ظ
اهانت به امام خمینی اهانت به اسلام است اما برای اولین بار دشمن اسلام کفار و کمونیستها و صهیونیست‌ها و غیره نیستند. الحمد لله دشمنان اسلام همین ایرانیان مسلمان خودمان هستند. مرحبا به امام خامنه‌ای و جناب احمدی‌نژاد دیگر احتیاج به ضد اسلامی خارجی‌ نداریم و مثل خودرو در همین کشور عزیزمان ضد اسلامی تولید می‌کنیم. هرچقدر احمدی‌نژاد و خامنه‌ای بگن باز هم خودشان دو تا مخترع و تولید کننده ضد اسلامند.مرحبا مرحبا . خامنه‌ای و احمدی‌نژاد نباید به هیچ وجه اسم آیت‌الله عزیز امام خمینی را به زبان ببرند و اسم این روح خدا را نجس نمایند.
فزایش 10برابری امار شما
یکشنبه 22 آذر 1388 09:46 ق.ظ
باهربازدیدی که دارید لینک خودرا درراس لینک ها قرار دهید

اول لینک خودراثبت کرده وسپس کدی که سیستم به شما میدهد را درقالب وبلاگ خود بگذارید
لینک شما به صورت اتوماتیک ثبت می شود
باهربازدید از سایت شما لینک شما به بالای لینک ها میاید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر