تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - حال و هوای «16آذر 88» +عکس
دوشنبه 16 آذر 1388

حال و هوای «16آذر 88» +عکس

   نوشته شده توسط: ایرانی آزاد    نوع مطلب :اخبار ،

امروز 16 آذر است روزی که می گویند روز دانشجو است، اما هر سال 16 آذر همراه با حاشیه های فراوان است، امسال نیز همچون سال های گذشته و چه بسا پر حاشیه تر از همیشه بزرگداشت این روز در حال برگزاری است؛ "فرارو" به دلیل اهمیت موضع و به دلیل توجه ویژه کاربرانش به اتفاقات امروز در دانشگاه ها مختلف کشور "درگوشی" امروز را به گزارش رسانه های مختلف در این باره اختصاص داده است.
 

عکسAP

فضا امنیتی است
سایت خبری تحلیل "تابناک" در گزارشی لحظه به لحظه وقایع 16 آذر در دانشگاه های تهران را این گونه روایت کرد، نیروهای انتظامی در دسته‌های سه تا چهار نفره با فاصله كمی از هم در اطراف دانشگاه‌های تهران، خواجه نصیر و امیرکبیر ایستاده‌اند و همزمان نیروهای موتورسوار نیز در منطقه مستقرند.هم‌اکنون خیابان ابوریحان توسط پلیس بسته شده و خیابان وصال و 16 آذر نیز تحت کنترل نیروهای پلیس است.این گزارش می‌افزاید، مغازه‌های حدفاصل میدان انقلاب تا چهارراه ولی عصر تقریبا تعطیل بوده و در اطراف دانشگاه برخی تجمعات محدود لباس شخصی نیز دیده می‌شود.

ترافیک در خیابان انقلاب از چهارراه ولی عصر تا میدان انقلاب سنگین گزارش شده، به گونه‌ای که پلیس در مواردی با هدایت اتومبیل‌ها به خط ویژه اتوبوس تلاش در تسهیل بار ترافیک دارد.همچنین در بلوار کشاورز به فاصله‌های ده و بیست متری از تقاطع خیابان کارگر تا میدان ولی عصر کادری‌های نیروی انتظامی حضور دارند که این حضور پیرامون میدان ولی عصر پررنگ‌تر است. در خیابان كریم‌خان زند از تقاطع ویلا تا خیابان سمیه نیز نیروهای پلیس حضور دارند و خودروهای انتظامی در حال رفت‌وآمد هستند.در جلوی ورودی دانشگاه‌ها، دو یا سه مأمور حراست هستند تا از ورود غیر دانشجویان جلوگیری شود.

گفتنی است، این تدابیر امنیتی و ترافیكی، در حالی است كه در هیچ یك از خیابان‌ها تجمعی دیده نشده و نیروهای پلیس تنها در محل‌های یادشده مستقر شده‌اند؛ اما تحرک خاصی ندارند و خوشبختانه در دانشگاه‌ها نیز تا این لحظه آرامش حکم‌فرماست.گزارش‌های جدید حاکی است که در دانشگاه آزاد، واقع در چهارراه ولی عصر و دانشکده فنی دانشگاه آزاد پونک نیز تنش‌هایی میان گروه‌های دانشجویی با یکدیگر رخ داده است.همچنین در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز دو گروه از دانشجویان به شعار علیه یکدیگر مبادرت کرده و در چند مورد نیز برخوردهایی میان دانشجویان با یکدیگر رخ داده است. در همین درگیری‌های پراکنده، برخی شیشه‌های دانشکده فنی نیز شکسته شده است.از دانشگاه شیراز نیز خبر می‌رسد، حدود صد نفر بیرون از دانشگاه، مقابل دانشگاه شیراز تجمع داشته‌اند که با شدت گرفتن بارندگی متفرق شده‌اند.

در گیریهایی در خیابان دانشگاه به وجود آمده است.خیابان انقلاب حدفاصل 16 آذر تا خیابان دانشگاه عبور عابرین ممنوع است. در اطراف دانشگاه امیرکبیر نیز درگیری هایی میان عابرین با نیروهای مستقر گزارش شده است. 

گروهی از دانشجویان با استقرار سیستم صوتی در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران اقدام به سخنرانی تند علیه یکی از نامزدهای دور دهم انتخابات نموده و سبب تحریک دیگر دانشجویان شده است. همچنین دانشجویان معترض نیز در مقابل ساختمان دانشکده علوم تجمع کرده اند و شعارهایی در مقابل سر می دهند.گزارش ها از دانشگاه امیرکبیر حاکی است که درب سمت ولی عصر شکسته شده و گروهی لباس شخصی از بیرون دانشگاه به سمت دانشجویان معترض سنگ پرانی می کنند، این گروه یکبار نیز وارد دانشگاه شده و شیشه های دانشکده نفت را با سنگ شکانده اند.

ناکامی پروژه آشوب در 16 آذر
سایت حامی  "رجا نیوز" در گزارشی نوشت؛ تلاش برای ملتهب کردن فضای دانشگاه در روز دانشجو، که از ماه ها پیش برنامه ریزی شده بود، با وجود سازماندهی گسترده طرفداران موسوی، و صدور بیانیه های مختلف از جانب این جریان، با حضور گسترده نزدیک به 4000 نفر از دانشجویان در دانشگاه تهران و برگزاری برنامه سالیانه روز دانشجو، ناکام ماند.

در حالی که میرحسین موسوی با صدور بیانیه ای به مناسبت روز 16 آذر سعی کرده بود تا از برنامه های دانشجویی این روز بهره برداری سیاسی کند، ساعت 11 صبح امروز حدود 1000 نفر از دانشجویان دانشگاه تهران با حضور در صحن اصلی دانشگاه، مابین دانشکده حقوق و دانشکده فنی با در دست داشتن پرچم سبز جانم فدای رهبر، و با سر دادن شعار "مرگ بر منافق" برنامه روز دانشجو را آغاز کردند.

این در حالی بود که طرفدارن موسوی که تعداد آنها به 200 تا 300 نفر می رسید نیز با حضور در مقابل دانشکده فنی در مقابل این شعارها با سر دادن شعار " یا حسین میرحسین" و " مرگ بر دیکتاتور" به شعار مرگ بر منافق واکنش نشان دادند.

در همین حال و با گذشت زمان تعداد تجمع کنندگان هر دو طرف افزایش یافت به نحوی که در مقابل دانشجویان طرفدار موسوی که اینک تعداد آنها نزدیک به 800 نفر رسیده بود و قصد داشتند با حضور در مقابل دانشکده فنی مانع برگزاری سخنرانی رحیم پور ازغدی و صفار هرندی در تالار شهید چمران این دانشکده بمانسبت روز دانشجو شوند، دانشجویان حاضر در صحن دانشگاه که تعداد آنها نیز به 3000 نفر رسیده بود، با حرکت به سمت این دانشکده، وارد دانشکده فنی شده و با حضور در تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران، یاد سه شهید استکبارستیزی این دانشکده را گرامی داشتند. در این مراسم که حدود ساعت 14 خاتمه یافت، رحیم پور ازغدی و صفار هرندی سخنرانی کردند.

اما در حالی که برنامه های روز دانشجو در دانشگاه های مختلف همچون سال های گذشته با تجمع دانشجویان تشکلهای مختلف دانشجویی در حال برگزاری است. از خیابان های اطراف این دانشگاه ها خبر می رسد که عده ای از افراد سبزپوش که به گونه ای کاملا سازماندهی شده در خیابان های اطراف دانشگاه ها خصوصا دانشگاه تهران، امیرکبیر و شریف حضور یافته اند قصد دارند تا با دخالت در این برنامه های دانشجویی، بهانه ای برای ایجاد نا آرامی در خیابان ها ایجاد کنند به نحوی که تعداد دویست نفر از اراذل و اوباش با حضور در خیابان دانشگاه( خیابان مقابل سردر دانشگاه تهران) پس از حمله به نیروی انتظامی اقدام به ایجاد آتش سوزی، سوزاندن دو موتور سیکلت پلیس و شکستن شیشه های فروشگاه های کتاب فروشی این خیابان کرده اند.

اطراف دانشگاه تهران شلوغ است
سایت
"خبر آنلاین" در گزارش های متفاوت خود از روز 16 آذر نوشت: نیروهای امنیتی پلیس به جهت کنترل اوضاع و ممانعت از هر گونه تجمع در خارج از دانشگاه تهران تمامی خیابان های اطراف دانشگاه تهران از قبل خیابان انقلاب تا چهار راه حضرت ولی عصر(عج) را فرا گرفته بودند.کنترل نیروهای امنتی در حالی صورت می گیرد که تمامی مغازه های خیابان انقلاب از میدان انقلاب تا چهار راه حضرت ولی عصر (عج) نیمه تعطیل و تعطیل می باشند. با وجود اینکه مقابل درب اصلی دانشگاه تهران توسط داربست و بنرهایی به مناسبت عید غدیر خم پوشیده شده است به طوری که امکان مشاهده تجمعات داخل دانشگاه برای عابران ممکن نیست ، اما نیروهای امنتی از عابران درخواست دارند که مسیر خود را تغییر داده و یا در مکان های دورتر از دانشگاه نایستند که این مسئله باعث برخی تجمعات اعتراضی پراکنده جمعیت عابر شده است.

"خبر" در گزارشی دیگر نوشت: تجمع دانشجویی روز دانشجو در درون دانشگاه شریف منجر به هواشدن بادبادک های سبز رنگ در فضای آسمان شد. همچون دانشگاه تهران در اطراف دانشگاه شریف نیز ماموران نیروی انتظامی امور را تحت کنترل دارند و رفت و آمد مردم ادامه دارد.درفضای مقابل در اصلی دانشگاه شریف بادبادک‌های سبز رنگ در فضای آسمان نگاه هر عابری را جلب می کند.

درگیری و تجمع در پلی تکنیک
در کنار این گزارش ها "خبر نامه امیر کبیر" از آغاز تجمعات دانشجویی در دانشگاه های مختلف کشور خبر داد. خبرنامه در مورد وضعیت دانشگاه امیر کبیر نوشت: تجمع و تریبون آزاد دانشجویان پلی تکنیک به مناسبت روز دانشجو از صبح امروز با حضور گسترده دانشجویان و با ایجاد درگیری های از سوی نیروهای غیردانشگاهی آغاز شد. به گزارش خبرنامه امیرکبیر از صبح امروز بیش از 1500 دانشجوی پلی تکنیک تجمع اعتراضی خود را در حالی آغاز کردند، که همزمان از صبح امروز تعدادی از فعالین دانشجویی دانشگاه امیرکبیر ممنوع الورود شده اند. انتظامات دانشگاه امیرکبیر لیستی از فعالین دانشجویی دانشگاه امیرکبیر در اختیار دارد که بر اساس آن باید مانع از ورود این دانشجویان به دانشگاه شوند. با این وجود تعدادی از فعالین دانشجوبی پلی تکنیک توانسته اند وارد دانشگاه شده و با خیل عظیم دانشجویان همراه شوند. 


عکس AP

ضرب وشتم دانشجویان توسط هواداران میرحسین موسوی
خبر گزاری "فارس" از دانشگاه تهران خبر داد و نوشت: در ادامه تجمع بزرگ دانشجویان دانشگاه تهران و درحالی كه دانشجویان ولایتمدار این دانشگاه در مقابل سردر اصلی دانشگاه تهران تجمع كرده و شعارهایی در تجدید پیمان با آرمان‌های انقلاب و امام سر می‌دادند و كسی از آنها در مقابل درب دانشكده فنی حضور نداشت، هواداران موسوی به سرعت در آن محل حاضر شده تا وانمود كنند كه توانسته‌اند جلوی درب دانشكده فنی را از آن خود كنند.

درحالی كه طرفداران كاندیدای شكست‌خورده انتخابات دهم شعارهای اهانت‌آمیزی را علیه دانشجویان سر می‌دادند و با بطری آب و سنگ به سمت دانشجویان ولایتمدار حمله می‌كردند، دانشجویان ولایتمدار دانشگاه تهران كه تعداد آنان به 7 هزار نفر می‌رسید با شعارهایی همچون "حیدریم، حیدریم "، "علمدار ولایت، دانشجویان فدایت " و "الله اكبر "‌ به سمت درب دانشكده فنی حركت كردند كه هواداران جنبش فتنه پراكنده شدند.گزارش‌ها حاكی است پس از تجمع دانشجویان ولایتمدار دانشگاه تهران در مقابل درب دانشكده فنی، تعدادی از هواداران موسوی به داخل این دانشكده رفته و با شكستن شیشه‌های دانشكده فنی به برخی از دانشجویان حمله كردند.

"فارس" در گزارش دیگری نوشت: پس از متواری شدن طرفداران موسوی از مقابل دانشكده فنی دانشگاه تهران، آنها به سمت دانشكده داروسازی حركت كرده و روی پله‌های این دانشكده نشستند و با سر دادن شعارهای تحریك‌آمیز قصد برهم زدن نظم و ایجاد اغتشاش در فضای دانشگاه را داشتند. 

بنابراین گزارش پس از سر دادن شعارهای موهن از سوی طرفداران موسوی، دانشجویان دانشگاه تهران، به شدت از ایجاد درگیری با این افراد جلوگیری می‌كردند، اما طرفداران كاندیدای شكست‌خورده انتخابات 3 الی 4 نفر از دانشجویان دانشگاه تهران را مقابل دانشكده داروسازی مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را زخمی كردند. پس از این اقدام خشونت آمیز طرفداران موسوی، دانشجویان آنها را پراكنده كردند.

گزارشهای متفاوت از حال‌وهوای دانشگاه‌های تهران در 16آذر
سایت خبری "آینده" طی گزارشی نوشت: یك شاهد عینی صبح امروز دانشگاه صنعتی امیركبیر را آرام توصیف كرد. با این حال حوالی ساعت 13 درگیریهایی بین دانشجویان طیف بسیج با معترضان رخ داده است. شماری از دانشجویان طیف بسیج در داخل دانشگاه مسیر ورود صدها دانشجوی معترض به سمت مركز دانشگاه و مسجد را مسدود كرده اند و طرف مقابل نیز به شدت شعارهای یاحسین میرحسین و "بیا پول بگیر" سر می دهند و گویا سنگ پرانی هم بین دوطرف انجام شده است.

درگیریهای پراكنده ای نیز در دانشگاه تهران ومیدان انقلاب خیابان آزادی، سیدخندان ،پونك وحوالی چهارراه خوش , میدان‌های فردوسی، ولی عصر امام حسین، هفت تیر و فلسطین و برخی پاساژهای خیابان جمهوری اسلامی، از جمله حوالی مركز تجاری علاءالدین گزارش شده است.در عین حال گزارشها از حضور پررنگ پلیس در حوالی دانشگاه تهران, خیابان انقلاب و میدان انقلاب حكایت دارد.از حوالی ظهر امروز خیابان انقلاب از سمت كارگر بسته شده و اجازه تردد از غرب به سمت خیابان انقلاب به افراد داده نمی شود.همچنین برخی گزارشها از شلیك گاز اشك آور در تقاطع خیابان فلسطین و انقلاب حكایت دارد. در این تقاطع، واحد هنر دانشگاه آزاد قرار دارد كه گویا فاقد محوطه است و احتمالا تجمع دانشجویان به خیابان كشیده شده است.


foot pain
دوشنبه 13 شهریور 1396 01:00 ب.ظ
I think the admin of this website is genuinely working hard in support of
his web page, since here every data is quality based stuff.
mohammad
سه شنبه 17 آذر 1388 12:20 ق.ظ
سلام
شما هم بیکاری ها
بشین دنبال درس و مشقت بابا جان
این بازیهای سیاسی رو بیخیال شو
دانشجو
دوشنبه 16 آذر 1388 09:27 ب.ظ
ویدئو تجمع دانشجویان انقلابی در دانشگاه تهران به مناسبت روز دانشجو 16 آذر :

http://media.farsnews.com/Media/8809/Video/880916/880916V0584802.wmv

دانلود برنامه ارسال نظر گروهی به میهن بلاگ به صورت رایگان و بانک ایمیل های تفریحی : http://www.iroonigroup.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر