تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران آزاد - برای نخستین بار پس از آخرین نماز جمعه
دوشنبه 16 آذر 1388

برای نخستین بار پس از آخرین نماز جمعه

   نوشته شده توسط: ایرانی آزاد    نوع مطلب :اخبار ،

اظهارات خواندنی و مفصل هاشمی در مشهد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان دانشجویان در مشهد به سوالات آنها در خصوص مسایل و مشکلات نفس گیر جامعه ی امروز ایران ، تا حد زیادی صریح و مبسوط پاسخ داد.

خبرگزاری دولتی ایرنا ،حواشی این دیدار و پرسش های دانشجویان را به نقل از یکی از اعضای جامعه اسلامی دانشجویان مشهد منتشر ساخته است.

در یکی دو جا ، ایرنا سوالاتی که از هاشمی شده است را منتشر ساخته اما چیزی در باره ی پاسخ وی ننوشته است.

گزارش ایرنا را از اظهارات خواندنی هاشمی رفسنجانی ، در ادامه مطلب بخوانید:

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان دانشجویان در مشهد به سوالات آنها در خصوص مسایل و مشکلات نفس گیر جامعه ی امروز ایران ، تا حد زیادی صریح و مبسوط پاسخ داد.

خبرگزاری دولتی ایرنا ،حواشی این دیدار و پرسش های دانشجویان را به نقل از یکی از اعضای جامعه اسلامی دانشجویان مشهد منتشر ساخته است.

در یکی دو جا ، ایرنا سوالاتی که از هاشمی شده است را منتشر ساخته اما چیزی در باره ی پاسخ وی ننوشته است.

گزارش ایرنا را از اظهارات خواندنی هاشمی رفسنجانی ، در زیر بخوانید:

 
دیدار دانشجویان عضو جامعه اسلامی دانشگاه‌های خراسان و تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد با هاشمی رفسنجانی ساعت 15/50 تا 16/40 روز شنبه در آستانه عید غدیرخم و در تالار آئینه حرم امام رضا(ع) انجام گرفت. در این دیدار، یاسر و فاطمه هاشمی نیز حضور داشتند.

در بخش مباحث مربوط به رسانه ها، دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال کرد: آقای هاشمی آیا در زمان ریاست جمهوری شما رسانه‌ها جرأت انتقاد داشتند؟

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: من الان بحث این دولت و آن دولت را ندارم، در زمان من مگر چند روزنامه بود؟ روزنامه سلام تقریبا هر روز همه چیز را زیر سئوال می‌برد اما من هیچ چیز نمی‌گفتم تا اینکه این روزنامه وارد فازی شد که دیگران آن را تعطیل کردند.

وی افزود: کسان دیگر نیز در مجلس حرف‌هایی می‌زدند اما من همیشه موضع فعلی را می‌گرفتم و به اعتقاد من این صف‌بندی‌ها به مصلحت نظام نیست.

توکلیان در ادامه سوالات خود پرسید: اگر توصیه‌ای به رئیس صدا و سیما دارید، آیا اجازه می‌دهید صحبت‌های موسوی، رهنورد و کروبی که مصاحبه‌های وقیحانه‌ای را با رسانه‌های بیگانه داشته‌اند، در صدا و سیما پخش شود؟ وی ادامه داد: امام فرمودند حفظ نظام اسلامی از اوجب واجبات است. یک سری اسناد و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد احتمال انجام کودتای مخملی در کشور بوده است، آیا بحث وحدت با کسانی که انقلاب را قبول ندارند، درست است؟‌

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به این سوال گفت: من نگفتم که عده‌ای بیایند و در مناظره‌ها هرچه می‌خواهند بگویند، من گفتم
یک بار با مقام معظم رهبری بودیم که خبر رسید شخصی را زندانی کردند که آقا در واکنش به این اقدام به من گفتند مامورین ما اگر خودشان یک روز هم به زندان می‌رفتند، اینگونه عمل نمی‌کردند...اگر منطق باشد و به مردم آگاهی بدهیم، دیگر مردم از دو طرف فریب نمی‌خورند.
در چارچوب قانون بیایند و صحبت کنند.

هاشمی همچنین در سخنان خود با اشاره به اینکه حکومت پول دارد، نیرو و رسانه دارد و می‌تواند با این ابزار در خیابان‌ها آدم جمع کند، اظهار داشت: حکومت بسیج و سپاه دارد و این طرفی‌ها هم استاد،‌ دانشجو،‌ نخبه، کارگر و مدیر دارند و من نظرم این است که ما باید درگیری‌های خیابانی را با آزاد کردن رسانه‌ها به رسانه‌ها بکشانیم و احزاب و رسانه‌ها را طبق قانون آزاد کنیم.

وی افزود: باید اجازه دهیم صاحب‌نظران بیایند در رسانه‌ها بحث کنند و مسائل مورد نظر خود را در مناظره‌ها به بحث بگذارند تا مردم به آنها گوش بدهند. اگر منطق باشد و به مردم آگاهی بدهیم، دیگر مردم از دو طرف فریب نمی‌خورند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه جامعه‌ای که 3 الی 4 میلیون دانشجو دارد، نمی‌تواند با فریب اداره شود، تصریح کرد: خانم‌ها تا امروز مجال نداشتند که اقدامی کنند و الان اکثریت دانشگاه‌ها را اشغال کرده‌اند،‌ در حال حاضر در تجمعات نمی‌شود با خانم‌ها با خشونت برخورد کرد و من از آن می‌ترسم که این قضایا به دبیرستان‌ها، خانم‌ها و کارگاه‌‌های تولیدی برسد و نظام باید بپذیرد و بحث‌ها را باز بگذارد.

هاشمی با بیان اینکه حضرت علی(ع) زمانی که انتقادات از ایشان زیاد شده بود و یک نفر هنگام سخنرانی ایشان در مسجد به امام بدگویی کرد،‌ به اطرافیان خود فرمودند که آن شخص را رها کنید و اگر او بدگویی کرده، شما وی را نزنید، افزود: ما باید با بچه‌های خوبمان، با اساتیدمان طوری رفتار کنیم که آنها احساس بی‌پناهی در ابراز عقیده نکنند.

وی با بیان اینکه صدا و سیما یکطرفه است، چرا نباید روزنامه‌های منتقد آزاد باشند، در حالی که روزنامه‌های حکومتی خیالشان راحت است، تاکید کرد: اطلاع‌رسانی امروز مانند سابق نیست، اگر حرف کوچکی را در خیابان بزنید و یا اینکه یک کاری را در خیابان بکنید، فیلم آن را گرفته و به رسانه‌های خارجی ارسال می‌کنند و همینگونه است که مردم اخبارشان را از BBC می‌گیرند و بعد هم این مسائل را به نام اسلام و امام تمام می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: درحال حاضر، خبرها توسط رسانه‌های اجنبی زودتر به دست مردم می‌رسد تا رسانه‌های خود ما.

هاشمی افزود: هیچکس نمی‌تواند فکر کند که سانسور در جامعه ما جواب می‌دهد. اگر رسانه‌ها آزاد باشند و مردم قانع شوند، دیگر هیچ جوانی به خیابان‌ها نمی‌آید، پس اولا همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم،‌ ثانیا آزادی زندانیان و دلجویی از آسیب‌دیدگان که "آقا" نیز به این مسئله عمل کردند و ثالثا آزاد کردن رسانه‌ها در چارچوب قانون، باید به این سه مسئله عمل شود.

وی افزود: امروز اکثریت جامعه
جامعه‌ای که 3 الی 4 میلیون دانشجو دارد، نمی‌تواند با فریب اداره شود..در تجمعات نمی‌شود با خانم‌ها با خشونت برخورد کرد و من از آن می‌ترسم که این قضایا به دبیرستان‌ها، خانم‌ها و کارگاه‌‌های تولیدی برسد
ما استدلال را می‌فهمند، مشکلی که من امروز خیلی از آن غصه می‌خورم، این است که هم دولت و هم برخی از مبلغان خام حرف‌هایی می‌زنند و همه را به پای رهبری می‌گذارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: دولت می‌گوید زندانی‌ها کار ما نیست، سپاه هم می‌گوید ما فرمانبرداریم، اما فرمان را آن جور که می‌خواهند می‌برند نه آن جور که آقا می‌خواهد.

هاشمی افزود: یک بار با مقام معظم رهبری بودیم که خبر رسید شخصی را زندانی کردند که آقا در واکنش به این اقدام به من گفتند مامورین ما اگر خودشان یک روز هم به زندان می‌رفتند، اینگونه عمل نمی‌کردند.

 تاکنون دادگاهی مهدی را احضار نکرده است

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد از هاشمی سوال کرد: در رابطه با تخلف اطرافیان و منتسبان شما مطلبی که در میان عموم جامعه مطرح است، نگاه مردم به عکس‌العمل شماست، چند ماه پیش فرزند شما به کشور انگلیس سفر کرد و دفتر وی در دانشگاه آزاد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد وی به خاطر سفر کاری و افتتاح یکی از واحدهای دانشگاه آزاد به لندن رفته است، حال مردم از خودشان می‌پرسند که آن بیانیه برای چه بود و این نیامدن دو سه ماهه مهدی هاشمی چیست؟ سکوت شما در این زمینه به نفع شما نیست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص عدم بازگشت مهدی هاشمی به کشور بعد از گذشت چند ماه گفت: مهدی ما رفته خارج و خیالش از پرونده‌هایش راحت است، مهدی بارها به دیوان محاسبات رفته است اما مجلس با وارد شدن به آن قضیه، وی را مبرا دانسته است.

هاشمی ادامه داد: وزارت اطلاعات اعلام کرده است دو سال روی پرونده مهدی کار کرده است و وزارت نفت هم گفته مهدی ما مبرا است.

وی به ماجرای استات اویل نروژ نیز اشاره کرد و گفت: در آن ماجرا که برخی از دانشجویان شلوغ‌بازی کردند و قضیه به مجلس کشانده شد، ماجرا این بود که در داخل استات اویل چند نفر بازی در آورده بودند و بین خودشان پول‌هایی را رد و بدل کرده بودند و همه را به گردن مهدی انداخته بودند، درحالی که پشت این قضیه اسرائیل بود و می‌خواست ما را خراب کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: من مطمئنم که مهدی در این انتخابات هیچ دخالتی نداشت و در هیچ یک از اغتشاشات و در هیچ نقطه‌ای نبوده است. او فقط تنها دخالتی که کرد، این بود که تجربه خودش را در کمیته صیانت از آرایی که در انتخابات مجلس خبرگان خوب جواب داده بود، به دیگران انتقال داد. وگرنه مهدی ما پول ندارد که به بقیه بدهد.

هاشمی در رابطه با سفر مهدی هاشمی به خارج از کشور گفت: مهدی به سفر کاری رفته است و این نیز مسئله عادی بوده است، ما 6 دانشگاه در خارج داریم که الان مهدی رفته به
درحال حاضر، خبرها توسط رسانه‌های اجنبی زودتر به دست مردم می‌رسد تا رسانه‌های خود ما...اگر حرف کوچکی را در خیابان بزنید و یا اینکه یک کاری را در خیابان بکنید، فیلم آن را گرفته و به رسانه‌های خارجی ارسال می‌کنند و همینگونه است که مردم اخبارشان را از BBC می‌گیرند و بعد هم این مسائل را به نام اسلام و امام تمام می‌کنند.
لندن و بیروت برای سرکشی، درحالی که بقیه دانشگاه‌ها را هم هنوز سرکشی نکرده است.

وی ادامه داد: الان هم در زنگبار زمینی گرفته‌ایم که باید در آن دانشگاه بسازیم و هنوز کارهای ارمنستان و تاجیکستان و دبی نیز مانده است.

وی تصریح کرد: مهدی دائما می‌خواهد بیاید ولی من به او می‌گویم نیاید و کارهایش را انجام بدهد، جالب اینکه هیچ دادگاهی تا امروز به وی احضاریه نداده است. او هر وقت که لازم باشد، می‌آید. الان هم رفته دکترا ثبت نام کرده است و قرار است رساله‌اش را در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور بگذراند.

 تندرویی که عالیجناب سرخپوش را نوشت امروز از ما حمایت می کند

هاشمی رفسنجانی گفت: یک جریان افراطی همیشه در جناح راست و گاهی در جناح چپ بوده است. آن تندرویی هم که کتاب عالیجناب سرخپوش را نوشت، حالا مصلحت خود را در این می‌بیند که از ما حمایت کند.

هاشمی همچنین اظهار داشت: تندروهای این طرف، یعنی برخی اصولگراها و محافظه کاران هم همین‌طور هستند اما اکثریت جامعه از جمله تحصیل کرده ها اعتدال را می پسندند.

در ابتدای این دیدار تیمور عسگری نماینده مردم مشهد در مجلس هفتم از هاشمی رفسنجانی پرسید: امنیت از دیدگاه شما چیست؟ که وی نیز پاسخ داد: من از جریانی که در کشور می‌گذرد، راضی نیستم و مناسب نبود که در شرایطی که از طرف دشمن تحت فشار هستیم این مسائل به وجود بیاید، به خصوص جدا شدن قشر آگاه و متفکر جامعه از نظام نوپای اسلامی.

هاشمی افزود: با توجه به آیات قرآن، جامعه‌ مومن، جامعه‌‌ای است که آلوده به ظلم نباشد و این خواسته از خواسته‌های اصلی انقلاب بوده است.

دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی از هاشمی پرسید که شما دو بال نهاد رهبری که هم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم رئیس مجلس خبرگان هستید، نقش‌تان در تحکیم وحدت حول رهبری چه بوده است؟

مهدی بادپا به عنوان دیگر سوال خود گفت:‌ کسانی که به شما در مجلس خبرگان و مجلس ششم رای دادند، آنهایی بودند که در مساجد و منابر، شعار "خامنه‌ای زنده باد، هاشمی پاینده باد" را سر می‌دادند اما الان کسانی از شما حمایت می‌کنند که کتاب "عالیجناب سرخپوش" را درباره شما نوشتند و شما را به قتل، دیکتاتوری و سرکوب متهم کردند و همان کسانی هستند که در خارج از کشور همراه منافقین علیه انقلاب راه‌پیمایی راه انداختند، چرا اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اید؟

این فعال دانشجویی در مباحث اقتصادی نیز وارد شد و پرسید: در اجرای طرح تحول اقتصادی چرا کناره گرفته اید؟ یا اینکه شما را به بازی نگرفته اند؟ شما که رابطه‌تان با کشورهای ترکمنستان، پاکستان، عربستان و سایر کشورهای بین‌المللی خوب است، نباید خودتان را به عنوان رهبر یک جریان سیاسی تقلیل دهید. به اعتقاد ما، جایگاه شما بالاتر از این مسائل است و در بحث تحول اقتصادی می‌توانید با کمک به رئیس جمهور، دولت دهم را در کاستن از آسیب‌های این
هیچکس نمی‌تواند فکر کند که سانسور در جامعه ما جواب می‌دهد. اگر رسانه‌ها آزاد باشند و مردم قانع شوند، دیگر هیچ جوانی به خیابان‌ها نمی‌آید، پس اولا همه باید در چارچوب قانون حرکت کنیم،‌ ثانیا آزادی زندانیان و دلجویی از آسیب‌دیدگان که "آقا" نیز به این مسئله عمل کردند و ثالثا آزاد کردن رسانه‌ها در چارچوب قانون
طرح کمک‌رسان باشید، آیا شما نقش آفرینی می‌کنید؟

 
ساکت نیستم، اکنون حرف زدن برای جامعه مفسده دارد

هاشمی در پاسخ به سئوالات شرکت‌کنندگان در جلسه اظهار داشت: من در مقابل اتفاقات اخیر ساکت نیستم،‌ الان شرایطی در کشور است که برخی حرف مخالف را تحمل نمی‌کنند و در این شرایط حرف زدن برای جامعه مفسده دارد، من موضع خود را صریح در نماز جمعه انتخابات گفتم، آن هم مبنایش نص صریح قرآن بود و من با توجه به آیات قرآن حرف زدم.

وی ادامه داد: در آن نمازجمعه گفتم که انقلاب ما بر اساس اسلام و قرآن است، اما حرفی که من می‌زنم را تندروهای اصولگرا نمی‌پسندند و رای مردم را زینتی می‌دانند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این جلسه با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) اظهار داشت: حضرت علی(ع) از سوی خدا منصوب بود و خدا به پیغمبر گفت: ولایت علی(ع) را اعلام کن و این کار برای پیامبر سخت بود زیرا که جامعه آن زمان علی را به عنوان رهبر نمی‌پسندیدند و با گذشت چند ماه دیدیم که مردم با علی(ع) چه کردند.

هاشمی افزود:‌ پیامبر به حضرت علی(ع) در مجلس خصوصی گفتند که تو حق ولایت داری اگر مردم قبول کردند جامعه را اداره کن ولی اگر قبول نکردند، خودت را تحمیل نکن.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: پس از جنگ‌های امیرالمؤمنین(ع)، انتقادات به حضرت زیاد شد که چرا اقدام به جنگ و آدم‌کشی می‌کنید و چرا دیروز که دیگران بر جامعه حاکم بودند، تو به آنها مشورت می‌دادی اما در حال حاضر دائم در حال جنگ هستی که حضرت علی‌(ع) در یک جلسه خصوصی با 10 نفر از حواریون خود درباره سقیفه و خلفا فرمودند وقتی که من به خلافت رسیدم، شرایط و زمینه جنگ فراهم شد. حضرت علی در آن جلسه به آن 10نفر که کمیل هم جزو آنها بود، فرمودند که شما در نماز‌جمعه‌های مناطق مختلف شرکت کنید و حرف‌های مرا برای مردم توضیح دهید و شهادت دهید به حرف‌های من.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه من این روایت را از سید‌بن طاووس نقل کردم، خاطرنشان کرد: ما انقلابمان را با مردم شروع کردیم و از امام خواستیم که رساله بنویسند اما ایشان نمی‌نوشتند اما با اصرارهای ما، ایشان قبول کردند که رساله بنویسند، امام همیشه می‌گفت که مردم، مردم.

وی تاکید کرد: درجنگ هم اگر مردم نمی آمدند، ارتش شکست می خورد. مردم ما معتقد و مسلمانند و اگر ما را نمی‌خواهند که حکومت کنیم ما می‌رویم.

 
در نماز جمعه نگفتم انتخابات درست است یا باطل

هاشمی با اشاره به نماز جمعه 26 تیر ماه که به امامت وی برگزار شد، تصریح کرد:‌ من در آن نمازجمعه نگفتم که انتخابات درست است یا باطل؛ فقط گفتم تردید در جامعه حاکم است؛ اما برخی آمدند و به من گفتند چرا گفتی تردید؟ در صورتی که آن روز میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها ریخته بودند و قاطعانه می‌گفتند که در انتخابات تقلب شده است و انتخابات باطل است. اما من قاطعانه نگفتم که تقلب شده است، گفتم تردید دارم و چطور
امروز اکثریت جامعه ما استدلال را می‌فهمند، مشکلی که من امروز خیلی از آن غصه می‌خورم، این است که هم دولت و هم برخی از مبلغان خام حرف‌هایی می‌زنند و همه را به پای رهبری می‌گذارند.
می‌شود میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها بریزند و تردید نکرد.

وی با بیان اینکه راه درست آن بود که ما فکر کنیم و تردید‌ها را پاسخ دهیم، افزود:راه حلی را که من با تجربه 50 ساله‌ام‌ را ارائه دادم، این بود که زندانی‌ها را آزاد کنید و از آسیب‌دیده‌های حوادث پس از انتخابات دلجویی کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر همین قانون را همه بپذیرند و به آن عمل کنند، نه معترضین و نه کسانی که مقابل معترضین بودند، اینگونه عمل نمی‌کردند و اگر قانون اجرا بشود، اینکه در برخی از دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود که دانشجویان نمی‌گذارند مسئولان صحبت کنند و با شعار و زدن وی در جلسه سخنرانی آن مسئول اخلال ایجاد می‌کنند، این مسئله هم حل می‌شد.

راهکار برون رفت از وقایع اخیر را همان می دانم که در نماز جمعه گفتم

نماینده مجمع دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد نیز پرسید: شما با توجه به اشرافی که به حاکمیت نظام دارید، آیا در جامعه اسلامی ما هیچ راهکاری برای تمکین به قانون نیست؟ متاسفانه کسانی که سینه‌چاک انقلابند، در این چند ماه قانون گریزی کردند، توهین به استوانه‌‌ها و برخورد با دانشجویان از اقدامات این افراد است، آیا راهکارهایی برای نقض این قوانین وجود ندارد و سئوال بعدی من این است که چرا رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کند؟

هاشمی رفسنجانی دراین خصوص گفت: بنده الان 60 سال است که رهبری را می‌شناسم و ایشان همانگونه‌ای است که گفتم. من راهکارهای برون رفت از وقایع اخیر را همان مسائلی می‌دانم که در نماز جمعه اعلام کردم.

ایوب توکلیان دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و عضو شورای مرکزی نیز گفت: آقای هاشمی فردای قیامتی هم است و این مسئله آن روز مشخص می‌شود. توکلیان ادامه داد:‌ آقای هاشمی در لابلای صحبت‌های شما احساس کردم که شما فکر می‌کنید که دانشگاهیان در صف اول معترضین هستند، اما من با تحلیل شما موافق نیستم و همانگونه که در زمان قبل از انتخابات در دانشگاه فردوسی مشهد نظرسنجی صورت گرفت و 55 درصد از دانشجویان به احمدی‌نژاد رای دادند، الان نیز فضای دانشگاه‌ها همانگونه است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اینکه داخل دانشگاه‌ها چه جوی است، من اطلاعی ندارم اما اینگونه به من اطلاع می‌دهند اما من چون در دانشگاه‌ها نیستم، زیاد اطلاعی در این باره ندارم.

یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد بلند شد و گفت: بیشتر دانشجویان معترض هستند.
اما جمعی از دانشجویان حاضر در جلسه گفتند: اینها همه دانشگاه آزادی هستند و از خودتان وگرنه در دانشگاه‌های سراسری این شرایط نیست.

mahboobeh
جمعه 2 بهمن 1388 02:03 ب.ظ
 . آیت‌الله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند:
استقلال یعنی زیر یوغ خارجی نباشیم و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند. نه این‌که به محض ابراز نظر مخالفی، کار به زندان و حبس
چقدر ناراحت کننده است که اشخاصی‌که سی‌سال پیش فریاد می‌زدند استقلال،آزادی، جمهوری اسلامی  همان اشخاصی‌هستند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از بین بردند. انشا‌الله خداوند به اینها میفهماند که معانی این  شعارها که دوباره این روزها میشنویم چی‌هست. همین شعار‌هایی‌که انقلاب عزیز اسلامی ما را سی‌ساله پیش به دنیا آورد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر